Domowy plac zabaw dla dzieci – jak go zrobić i czy warto ?

Jesienią i zimą, kiedy dzieci więcej czasu spędzają w domu, może im brakować ruchu oraz miejsca, w którym mogłyby wyładować swoją energię. Bardzo dobrym pomysłem zarówno z perspektywy mamy jak i fizjoterapeuty będzie domowy plac zabaw. 

Jak się zabrać się  do planowania placu zabaw w pokoju dziecka ?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka i ilość miejsca na plac zabaw. Drabinki powieszone na ścianie nie zajmują praktycznie miejsca w pokoju, co jest ich ogromną zaletą. Wybranie zestawu rosnącego z dzieckiem pozwala na rozbudowywanie placu zabaw wraz z rosnącymi umiejętnościami naszej pociechy. Ściana na której można zamontować drabinki powinna być murowana, ale inne technologie nie są wykluczone (np. ściana gipsowo- kartonowa wzmocniona płytami OSB w przypadku zestawów Antonie Emma). Zawsze warto skontaktować się z producentem, jeżeli nie mamy pewności co do montażu placu zabaw.  

Drewno jest materiałem, który najbardziej polecam w domowych placach zabaw ze względu na jego lekkość, możliwość składania poszczególnych elementów oraz miły dotyk w porównaniu z elementami metalowymi.

Warto również zaopatrzyć się w dobrze amortyzującą matę lub materace dla zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z placu zabaw przez dziecko.

Jak wygląda montaż placu zabaw ?

W  przypadku zestawów Antonie Emma, w ekologicznie zapakowanym pudełku przesyłane są poszczególne części placu zabaw do samodzielnego montażu. Montaż jest bardzol prosty, dodatkowo instrukcje montażu są zawarte w samouczku

https://www.antonieemma.pl/instrukcja-plac-zabaw-faber/


Czy naprawdę warto kupić domowy plac zabaw ?

Plac zabaw w domu to:

✔️Codzienna dawka ruchu 

✔️Zapobieganie wadom postawy 

✔️Ćwiczenie równowagi i koordynacji 

✔️Uczenie się upadków 

Nie zastanawiajcie się dwa razy ! 

Od jakiego wieku dziecko może mieć plac zabaw w pokoju ?

W zależności od sprawności dziecka, wspinanie na mniejsze konstrukcje można zacząć od 18 miesiąca- 2 roku życia. Na początek trzymamy dziecko za tułów i biodra, a z czasem tylko asekurujemy. Wcześniej np. zestaw Faber Froggie może służyć jako pałąk do wiązania zabawek lub baza – domek do zabawy. Przykładowe place zabaw z podziałem na wiek to:

Faber Froggie 0-2 lata 

https://www.antonieemma.pl/faber-froggie/

✔️można na nim powiesić zabawki dla najmłodszych niemowląt 

✔️pomaga ćwiczyć świadomość ciała, równowagę i koordynację 


Faber Panther 2-6 lat

https://www.antonieemma.pl/faber-panther/

✔️doskonała zabawa dla dziecka 

✔️wzmacnianie mięśni niezbędnych do prawidłowej postawy, szczególnie mięśni brzucha i pośladkowych

Faber Jungle 3-99 lat 

https://www.antonieemma.pl/faber-jungle/

✔️rozwija siłę i koordynację 

✔️pozwala doświadczać różnych sposobów pokonywania przeszkody 

✔️pozwala na utrwalenie nawyku codziennej aktywności fizycznej, co pozwala zapobiegać wadom postawy w przyszłości  


Jak sprawdzić czy plac zabaw jest bezpieczny? 

Domowe place  zabaw powinny spełniać surowe normy, np. w przypadku placów zabaw Antonie Emma jest to norma ČSN EN 71 dla zabawek dziecięcych. Jeżeli plac zabaw nie ma takiej informacji powinna nam się zapalić czerwona lampka. 

Artykuł sponsorowany