Rowerek czy hulajnoga- co będzie lepsze dla dziecka i od kiedy ?

Kiedy nasze dziecko opanuje już chodzenie, często przychodzi nam do głowy myśl jak pomóc mu w dotrzymywaniu nam kroku na spacerach. Najczęściej wybór pada na rowerek lub hulajnogę. Jaki sprzęt będzie dla dziecka lepszy ? Kiedy można myśleć nad takim zakupem ? Moim zdaniem każda forma ruchu na świeżym powietrzu jest wspaniała i należy ją promować, dlatego jestem zarówno za hulajnogami, jak i rowerami.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nasze dziecko borykało się/ boryka się z asymetrią, wtedy, ze względu na ruch naprzemienny, lepszy będzie rowerek biegowy.

Od kiedy można zacząć przygodę z hulajnogą/ rowerem ? Około 2 roku życia, ale jedne dzieci „złapią” jazdę wolniej, inne szybciej. Na pewno dziecko, które jeszcze pewnie nie chodzi, nie będzie się dobrze czuło na tego typu sprzętach. 

Co jeszcze jest ważne ? Od samego początku promujemy jazdę w kasku, to bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka. Rozmiar kasku dobieramy mierząc obwód głowy dziecka centymetrem, 1 cm nad brwiami. Warto wybierać kaski, które mają 4-5 cm regulacji. Jakie kaski polecam ? Alpina, Uvex, Woom.

Jakie rowerki i hulajnogi polecam ? 

Hulajnoga Mini Micro 

https://m.ceneo.pl/oferty/hulajnoga-mini-micro

Rowerek biegowy Cruzee

https://m.ceneo.pl/53983922

Rowerek biegowy Woom

https://m.ceneo.pl/92923744

Dlaczego nie warto kupować rowerków 3 czy 4 kołowych ? 

Ze względu na to, że dziecko nie ćwiczy na nich równowagi. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet jeżeli dziecko ma problemy z równowagą, to rower biegowy stanowi wspaniały i nie zbyt trudny dla większości dzieci trening równowagi.

Jak powinna wyglądać pozycja dziecka na rowerku i hulajnodze ?

Na rowerku biegowym początkowo całe stopy dziecka powinny przylegać do podłoża, a kolano powinno być lekko ugięte. Jeżeli Twoje dziecko na rowerku biegowym nie siada na siodełku, tylko idzie trzymając kierownicę nie martw się – to przejściowy etap nauki. Bardzo ważne, żeby rowerek miał regulację siodełka. Ważne, że kupując rowerek biegowy musimy zwrócić uwagę czy minimalna wysokość siodełka jest mniejsza niż długość nogi dziecka, ponieważ tylko wtedy uda nam się uzyskać prawidłową pozycję dziecka na rowerku. W sklepie rowerowym poradzono nam zmierzyć długość nóżek wkładając książkę między nóżki dziecka i zmierzyć odległość od grzbietu książki do podłoża. Dziecko powinno się wtedy znajdować w butach. 

Na hulajnodze, gdy dziecko stoi na podeście, ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem prostym lub rozwartym. Dziecko nie powinno mieć wyprostowanej ręki trzymając kierownicę.  Łatwiejsze w napędzaniu są hulajnogi mające dwa kółka z przodu, jedno z tylu.

Dobrej zabawy !