Foteliki rowerowe i przyczepki dla dzieci okiem fizjoterapeuty

Gdy fani rowerowych wycieczek zostają rodzicami, nie mogą się doczekać kiedy będą mogli zabrać swoje pociechy ze sobą na rower.

 Bardzo często dostaję pytania od kiedy dziecko może jechać w foteliku rowerowym czy przyczepce rowerowej, a także na co zwrócić uwagę kupując sprzęt, który umożliwia nam zabranie naszej pociechy na wycieczkę rowerową. Postaram się odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania:

✔️Od kiedy dziecko może jechać w foteliku rowerowym  ? 

Nie ma badań. Fizjoterapeuci podają wiek 18 miesięcy, umiejetność chodzenia,  czasem umiejetność skakania (to 2 rok życia). Moim zdaniem ważna jest obserwacja dziecka czy podczas jazdy jego pozycja jest stabilna. Poniżej roku niezależnie od umiejętności jazda po nierównym terenie wydaje się być za dużym obciążeniem dla dziecka. Producenci podają najczęściej wiek 9 miesięcy jako najniższy.

✔️Na co zwrócić uwagę od strony fizjoterapeutycznej kupując fotelik rowerowy ?
Na profilowany zagłówek, żeby dziecko mogło oprzeć głowę w kasku; na regulowany podnózek 

✔️Jakie  foteliki rowerowe proponuje?

Hamax Siesta

https://m.ceneo.pl/90721088

Bobike Exclusive Tour

https://m.ceneo.pl/109755117;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&gclid=Cj0KCQjw_4-SBhCgARIsAAlegrU70IpBDRhgVAsIePTlBPHARcXRZ8lP4Bc42vclH_Zi92RDOTk_uNsaApBhEALw_wcB

✔️Od kiedy można używać przyczepki rowerowej dla dziecka ? 

Przyczepka jest dedykowana dla dzieci siedzących samodzielnie. Można się z tym zgodzić, jeżeli będziemy jeździć po prostym terenie. Na dalsze wycieczki, gdzie w grę wchodzi nierówny teren, moim zdaniem warto zaczekać na roku. 

A z hamakiem można wcześniej ? Hamak jest dedykowany dla funkcji przyczepki jako wózka na spacery. Nawet producenci nie zalecają zatem wycieczek rowerowych z niemowlętami 0-6 miesięcy. 

✔️Na co zwrócić uwagę kupując przyczepę ?

Na dobrą amortyzację, pięciopunktowe pasy

✔️Jakie  przyczepki rowerowe dla dzieci proponuje ? 

Thule

https://m.ceneo.pl/oferty/thule-przyczepka-rowerowa

Queridoo

https://m.ceneo.pl/Przyczepki_rowerowe/p:Qeridoo.htm

✔️Co z kaskiem ? 

Kask jest potrzebny zarówno w foteliku jak i w przyczepce. Warto poświecić czas na dobranie właściwego rozmiaru, inaczej kask nie spełni swojej funkcji. Polecam kaski uvex, alpina, micro.

To chyba tyle teorii, życzę Wam wieku wspaniałych wycieczek rowerowych !