Obroty niemowlaka – najczęstsze mity

Obroty z brzucha na plecy noworodka to objaw szybkiego rozwoju ❌MIT 

Obroty noworodka z brzucha na plecy to obroty przypadkowe , spowodowane najczęściej przeważeniem ciała ciężarem główki dziecka. Jeżeli zdarza się to od czasu do czasu oraz na obie strony możemy to uznać za normę. Jeżeli Maluch w ogóle nie jest w stanie utrzymać pozycji na brzuchu albo przechyla się stale tylko w jedną stronę wtedy warto udać się do fizjoterapeuty. W pełni świadomy obrót z brzucha na plecy dziecko opanowuje około 7 miesiąca życia. Jest to tego potrzebna dobrze rozwinięta reakcja nastawcza głowy, umiejętność aktywnego wydłużania i skracania boków tułowia , przenoszenia ciężaru ciała w pozycji na brzuchu oraz rotacji miednicy.

Dziecko od razu powinno obracać się książkowo- przez oba boki i nie odginając się ❌MIT

Oczywiście zdarzają się dzieci, które obracają się od razu książkowo, większość Maluchów jednak zanim osiągnie perfekcję będzie obracało się najpierw przez jedną stronę, odginając głowę do tyłu. Jeżeli będzie to trwało dłużej niż miesiąc warto zapisać się do fizjoterapeuty.

Dziecko musi równie często obracać się z pleców na brzuch co z brzucha ❌MIT

Każdy Maluch jest inny, ale dość często spotykam się z tym,że zdrowe dzieci, po odkryciu obrotów na brzuch chcą spędzać czas tylko w tej pozycji, do tego stopnia, że ciężko je obrócić na plecy w celu zmiany pieluszki.

Obrót z brzucha na plecy jest pierwszy ❌MIT/✅PRAWDA

W praktyce bywa różnie, w teorii łatwiejszy i wcześniejszy obrót to ten z pleców na brzuch. Ma on miejsce najczęściej około 6 miesiąca życia.