Dmuchane koło na szyję do pływania dla niemowląt


Kiedy rodzice chcą rozpocząć przygodę swojego dziecka z pływaniem, często jednym z pierwszych pomysłów jest wyposażenie dziecka w różne pomoce wypornościowe. Kojarzy się to często z zapewnieniem bezpieczeństwa. 

Warto jednak wiedzieć, że wszelkie kółka, rękawki dają jedynie złudne poczucie bezpieczeńtwa. Umiejętności, które pozwolą dziecku realnie być bezpiecznym w wodzie to- sprawdzanie i ocenianie głębokości wody, nauka oddychania w wodzie i nauka unoszenia się na wodzie. Tłumaczenie dziecku zasad bezpiecznego zachowania nad wodą (np. nie biegania po śliskiej posadzce) i w wodzie jest realnym działaniem na rzecz bezpieczeńtwa dziecka i nie załatwią tego za nas rękawki. Co jeżeli rodzic sam nie umie pływać ? Najlepiej udać się na zajęcia do osoby wykwalifikowanej w nauczaniu pływania.

Wróćmy jednak to tematu artykułu. Czy dobrym pomysłem jest zakładanie niemowlętom dmuchanego kołnierza na szyję? 

Moim zdaniem nie. Kołnierz wymusza nienaturalne ułożenie ciała, zupełnie odwrotne do pozycji potrzebnej do unoszenia się na wodzie. Ponad to osobiście nie chciałabym mieć zapiętego plastiku wokół szyi i dla części dzieci może to być niekomfortowe. Co zamiast ?

Moim zdaniem świetnym pomysłem są zorganizowane zajęcia dla niemowląt, gdzie    osoba znająca się na rozwoju dziecka pokaże jak podtrzymywać dziecko w wodzie, jakie zabawy zaproponować, żeby dziecko było bezpieczne i miało okazję ćwiczyć koordynację i równowagę.