Jaki materac wybrać dla niemowlaka ?

Wybór materaca dla dziecka może przyprawić rodzica o ból głowy, ponieważ obecnie wybór materacy dla dzieci jest ogromny.

Czym zatem się kierować? 

Gdybym miała wymienić jeden najważniejszy aspekt to byłoby to bezpieczeństwo, czyli konkretnie odpowiednie atesty i certyfikaty. Zastanawiacie się teraz pewnie skąd rodzic ma wiedzieć jakie atesty i certyfikaty są najważniejsze jeżeli chodzi o materac dla dziecka ? 

Otóż najłatwiej wejść na stronę: https://epozytywnaopinia.pl/zaopiniowane-produkty/?_sf_s=Materace&_sft_product_age=noworodek,1-3-lata

Dlaczego akurat ta strona ? Ze względu na to, że Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka jest najbardziej prestiżową opinią dla materacy dziecięcych i możemy mieć pewność, że materac który znajduje się na liście będzie bezpieczny. Znajdują się tam materace różnych firm.

Jakie cechy powinien mieć dobry materac dla dziecka (ogólnie) :

✔️powinien być średnio- twardy 

✔️powinien być gładki 

✔️powinien być sprężysty – czyli po naciśnięciu dłonią powinien wracać do swojego pierwotnego kształtu 

✔️powinien mieć ochraniacz, który będzie chronił przed zabrudzeniem 

✔️powinien mieć minimalną długość wynoszącą wzrost dziecka plus 20 cm

✔️powinien mieć wystraczającą grubość, minimalnie ok. 10 cm 

Czym „grozi” źle dobrany materac ? Materac zbyt miękki może utrudniać dziecku ruchy i nie będzie odpowiednio stabilizować dojrzewającego kręgosłupa dziecka. Materac zbyt twardy i cienki może powodować dyskomfort dziecka i gorszą jakość snu. Dlatego też tak ważne jest, żeby pochylić się nieco dłużej nad właściwym wyborem materaca dla dziecka.