Za szybki rozwój niemowlaka ?

Każdy rodzic czeka z utęsknieniem na kolejną umiejętność swojego Malucha. Zazwyczaj chcemy, aby kolejne umiejętności pojawiały się jak najszybciej, ale … no właśnie, jest pewne ale. Co jeżeli nasza pociecha osiąga kolejne umiejętności znacznie wcześniej niż rówieśnicy?Czy jest to powód do zmartwień ?

Odwołajmy się do badań- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)opracowała „okna rozwoju”, z których można dowiedzieć jaki jest przedział czasowy dla danej umiejętności ruchowej (najwcześniejsze i najpóźniejsze pojawienie się danej umiejętności u badanych dzieci). Link do tabelki:      

https://cdn.who.int/media/docs/default-source/child-growth/child-growth-standards/indicators/motor-development-milestones/table–windows-of-achievement-for-six-gross-motor-milestonesa07cae508a4d42f28b8fe1cfdcede7da.pdf?sfvrsn

Oprócz kierowania się czasem wystąpienia danej umiejętności, musimy zwrócić uwagę również na jakość. Jakość ruchu najłatwiej przedstawić na przykładzie siadu – siad możemy być zgarbiony, Maluch może tracić równowagę, nie umieć samodzielnie wyjść z pozycji. Siad może być również z prostymi plecami, prawidłowo ustawioną miednicą, z rękami „uwolnionymi” do zabawy. 

Jeżeli Maluch rozwija się szybko, ale nie podoba nam się jakość jego ruchów, warto udać się do fizjoterapeuty. 

Pamiętajcie, że każde dziecko jest wyjątkowe i szybki rozwój nie musi oznaczać kłopotów, a wręcz przeciwnie – Maluch oszczędza Rodzicom stresu oczekiwania na kolejne umiejętności 😉