Od kiedy poduszka dla niemowlaka ?

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii w celu zmniejszenia ryzyka SIDS (Zespołu Nagłego Zgonu Niemowląt) dzieci do 12 miesiąca nie powinny używać poduszek, chyba, że lekarz dziecka zaleci inaczej. Jest to uzasadnione tym, że dziecko może się wtulić w poduszkę i nie mieć siły na zmianę pozycji, odcinając sobie dopływ powietrza.

Co zatem z poduszą ortopedyczną na spłaszczenie główki ? Nie używajmy jej na własną rękę, powinna być ona zlecona przez specjalistę oraz powinna być w prawidłowym rozmiarze.

A poduszki antywstrząsowe „motylki” do wózka ?Moim zdaniem najważniejsze są dobrze amortyzujące koła w wózku oraz unikanie bardzo nierównego terenu. Poduszki możemy używać na spacerach, jeżeli mamy cały czas niemowle na oku.

A co z poduszką klinem dla dzieci borykających się z refluksem ? Badania nie wykazały, żeby poduszki klin zmniejszałyby dolegliwości refluksowe u dzieci. Nie stosujmy ich na własną rękę, tylko na wyraźne zalecenie lekarza naszego dziecka.

Kiedy zatem kupić dziecku poduszkę? Kiedy o nią poprosi lub gdy ma powyżej roku i widzimy, że szuka podwyższenia do spania.

Jaką poduszkę wybrać dla dziecka ?

Dopasowaną rozmiarem do dziecka, cieńką i łatwą do utrzymania higieny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji dziecka w pierwszych miesiącach życia, polecam videobook:

https://sklep.mamafizjoterapeutka.pl/zabawy-i-pielegnacja-niemowle-0-6-miesiecy/