Od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?

Robi się coraz cieplej i pewnie niejedno z nas marzy o wycieczce rowerowej. Wtedy sobie przypominamy, że mamy dziecko i … no właśnie. Powstaje w naszych myślach pytanie, od jakiego wieku możemy wziąć naszego brzdąca na wycieczkę rowerową?

Na początek muszę podkreślić, że nie ma badań w tym temacie, także nie możemy jednoznacznie powiedzieć, ani czy jazda niemowlaka w foteliku rowerowym jest rzeczywiście szkodliwa, ani czy teorie fizjoterapeutów są słuszne. Pozostaje nam zachowanie zdrowego rozsądku, co w tym wypadku oznacza moim zdaniem poczekanie, aż dziecko się pionizuje i zacznie samodzielnie podskakiwać, ponieważ wówczas możemy być pewni, że kręgosłup naszego dziecka. Bezwzględnie nie przewoziła bym w fotelik Malucha, który jeszcze nie siada samodzielnie, jego kręgosłup na pewno nie jest gotowy na przyjmowanie pionowych obciążeń.

Oczywiście każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie, ale moim zdaniem optymalną, minimalną granicą wieku dla jeżdżenia w foteliku rowerowym jest 1,5 roku.

A co się stanie, jeśli wezmę dziecko na rower wcześniej?  Tego nie wiemy, ale czy nie warto poczekać 1,5 roku jeżeli kręgosłup dziecka ma mu służyć całe życie?