Zabawy z niemowlakiem 0-2 miesiące

Zabawy z niemowlakiem 0-2 miesiące:

🎀Lubię – nie lubię- podczas codziennych czynności, które wykonujesz wokół dziecka staraj się obserwować, co Maluch lubi, a za czym nie przepada. Możesz masować dziecko, rozmawiać z nim, śpiewać. Obserwuj czy Twój Maluch preferuje masaż stópek czy dłoni, czy woli delikatny czy nieco mocniejszy dotyk, czy woli wyższe czy niższe tony Twojego głosu, szybsze czy wolniejsze melodie.

🎀Blisko siebie- dla rozwoju Malucha najbardziej korzystne jest układanie go w różnorodnych pozycjach tzn. na plecach, brzuchu i bokach (gdy mamy dziecko pod stałą obserwacją, do spania kładziemy na plecach). Pozycje: na brzuchu i bokach w tym wieku najlepiej uzyskać układając dziecko na sobie, pamiętając o 2 zasadach: • główka malucha powinna leżeć nieco wyżej niż reszta ciała (nigdy niżej) • powinniśmy zachować  poziomą pozycję dziecka (nie umieszczamy noworodka w pionie). Przykładowo, gdy mama lub tata leżą na plecach z niewysokim podparciem pod plecami i głową, mogą położyć sobie malucha na klatce piersiowej. Możecie ugiąć nogi i położyć dziecko na swoich udach. Możecie znaleźć inną, swoją ulubioną pozycję do kładzenia malucha na sobie, ale pamiętajcie o zasadach opisanych wyżej.

🎀Chwilka na brzuszku – dzieci w wieku 0-2 miesiące zwykle niechętnie leżą na brzuchu na płaskim podłożu. Aby od początku trenować mięśnie szyi, można kłaść Malucha na brzuszku codziennie na bardzo krótką chwilę- około 1 minuty np. 3 razy dziennie i wraz z upływem czasu zwiększać ilość „treningów”. Gdy położymy Malucha na brzuszku możemy położyć się wraz z nim i rozmawiać twarzą w twarz. Pamiętajcie, żeby nie zostawić Malucha w tym wieku w pozycji na brzuchu bez opieki.

Więcej na temat zabaw i prawidłowej pielęgnacji niemowląt znajdziesz w videobooku: Zabawy i pielęgnacja niemowląt od 0 do 6 miesiąca życia.

Videobook zawiera przede wszystkim praktyczny pokaz, do którego zainspirowała mnie praca z pacjentami w gabinecie oraz konsultacje online, które w czasie ogłoszenia pandemii stały się koniecznością. Zauważyłam, że bardzo często sama zmiana pielęgnacji niemowląt i wprowadzenie prostych zabaw, mają ogromny wpływ na rozwój ruchowy dzieci. 

Prawidłowa pielęgnacja i zabawy dopasowane do etapu rozwoju dziecka pozwalają mu maksymalnie wykorzystać swój potencjał.

Gdzie kupić?


*powyższy tekst nie stanowi porady medycznej, zawsze należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego lub terapeuty.