O tym ważnym etapie rozwoju wie niewielu rodziców

Prawidłowy rozwój kontroli kończyn górnych

Większość rodziców myśli, że kontrola obręczy barkowej jest związana tylko i wyłącznie z podporem rąk dziecka w leżeniu na brzuchu. Tymczasem na prawidłowy podpór i prawidłową kontrolę obręczy barkowej dziecko pracuje również w innych pozycjach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej kontroli obręczy barkowej  w  pozycji na plecach. Niedawno pisałam o tym, aby nie zakładać dziecku niedrapków, by mogło swobodnie badać dłońmi granice swojego ciała. Pierwsze „ćwiczenia” obręczy barkowej dziecko wykonuje sięgając dłońmi do swojej twarzy, dotykając swojego ubranka i otoczenia.

 

 

Około 3-4 miesiąca życia, gdy dziecko opanuje kontrolę głowy w linii środkowej, zyskuje możliwość złączenia rąk w linii środkowej w leżeniu na plecach. Na początku w leżeniu na plecach dziecko opiera łokcie o podłoże, w celu stabilizacji, by z czasem unieść je nad podłoże. Dziecko w tym wieku wykonuje ruchy rąk  w zakresie od twarzy do spojenia łonowego.

Uzyskanie kontroli głowy w linii środkowej, a także umiejętność łączenia rąk w  linii środkowej ciała, powoduje aktywizację mięśni obręczy barkowej, klatki piersiowej i brzucha, co z kolei pozwala dziecku w 4 miesiącu życia na sięganie wyprostowanymi rękami do zabawki w leżeniu na plecach.Sięganie wyprostowanymi w stawach łokciowych rękami do zabawki jest bardzo ważnym i często pomijanym etapem rozwoju kontroli obręczy barkowej i kończyn górnych.

Jeżeli Maluch w 4 miesiącu życia sięga wyprostowanymi w stawach łokciowych rękami do zabawki, oznacza to, że rozwój kontroli kończyn górnych przebiega prawidłowo.
A co, jeżeli nasza pociecha nie zdobyła takiej umiejętności ? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

 

  1. Właściwe podłoże: zbyt śliskie lub zbyt miękkie podłoże, na którym przebywa dziecko może znacznie utrudniać mu prawidłowy rozwój kontroli głowy i kończy górnych
  2. Spędzanie dużej ilości czasu w fotelikach, leżaczkach, bujaczkach i innym sprzęcie: Dziecko nie ma wtedy możliwości ćwiczenia umiejętności ruchowych
  3. Zabawki na pałąkach do kosza: powodują kształtowanie nieprawidłowego nawyku dotyczącego pracy rąk w leżeniu na plecach-szarpanie, „wiszenie” rękami na zabawce. . Stała aktywność polegająca na szarpaniu i ciągnięciu do siebie zabawek z pałąka może utrudnić lub uniemożliwić dziecku umiejętność wyprowadzania prostych rąk do zabawki.
  4. Duże zabawki są ok: Nawet najmłodszym dzieciom (około 3-4 miesiąca) można podać nieco większą, lekką zabawkę i położyć na klatce piersiowej, by mogło ją zbadać (również buzią, nie ma ryzyka połknięcia większej zabawki), unieść obiema rękami  (nauka pracy rękami w symetrii, nauka co zrobić, by zabawka nie upadła), zobaczyć z bliskiej odległości. Większy rozmiar zabawki sprzyja również  otwieraniu dłoni w 3-4 miesiącu życia dziecka. Pamiętajcie o tym, by nie podawać dziecku zabawki co do której nie jesteście w 100% pewni, że jest bezpieczna.
  5. Zabawy w sięganie do twarzy Rodzica: czasem zabawki nie są wystarczającą motywacją dla dziecka do sięgania. Warto wtedy dosłownie pochylić się nad dzieckiem i zaproponować mu sięganie i badanie swojej twarzy – to dopiero świetna zabawa !

 

 

Jeżeli mimo prób nie widzicie poprawy, udajcie się do specjalisty, który pomoże Wam dobrać indywidualnie ćwiczenia dla Waszego Malucha.