Krzesełko do karmienia- 5 faktów, o których trzeba wiedzieć

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór krzesełek do karmienia-naprawdę jest w czym wybierać. Człowiek ginie w natłoku możliwości i ciężko się zdecydować, a każdy chciałby dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też, przygotowałam dla Was praktyczną ściągawkę, na co zwrócić uwagę kupując krzesełko do karmienia, okiem fizjoterapeuty dziecięcego i mamy. Na końcu tekstu znajdziecie linki do konkretnych modeli, które polecam.Przejdźmy zatem do konkretów- na co powinien zwrócić uwagę rodzic, kupując krzesełko do karmienia:

 Gotowość dziecka do posadzenia w krzesełku.

Sam fakt, że dziecko skończy 6 miesięcy nie powoduje, że jest ono automatycznie gotowe do posadzenia w krzesełku do karmienia. Gotowość do pozycji siedzącej dziecko osiąga wtedy, gdy samo (bez nacisków rodzica) usiądzie. Najprawdopodobniej niemowlę usiądzie z pozycji czworaczej, czyli z tzw. czworaków, ponieważ w ten sposób siada najwięcej dzieci. Dzieci siadają również z leżenia na boku. Kiedy Maluch usiądzie? Między 6 a 10 miesiącem, bo taki szeroki przedział czasowy obejmuje osiągniecie umiejętności siadania. Wcześniej, dziecko posadzone na siłę przez rodzica, nie radząc sobie z tą pozycją, będzie się asymetrycznie zsuwało z siedziska. Co zrobić, jeżeli maluch jeszcze nie siada samodzielnie a powinniśmy już rozszerzać dietę? Najlepiej jest karmić dziecko na kolanach rodzica z dobrym podparciem pleców. Mamy wtedy pełną kontrolę nad pozycją dziecka. Nie polecam rodzicom karmić dziecka w foteliku samochodowym, ponieważ dziecko jest wówczas za bardzo odchylone do tylu i może się zakrztusić podczas jedzenia.

Najpopularniejsze modele krzesełek nie są wcale najlepsze.

Najpopularniejszy model krzesełka do karmienia na forach dla mam to model, który nie posiada podnóżka. Podnóżek jest bardzo ważny dla zachowania prawidłowej pozycji przez dziecko i powoduje , że dziecku jest w krzesłu wygodnie i czuje się bezpiecznie. Siedzenie na krześle bez możliwości oparcia stóp jest bardzo niewygodne, jeżeli nie wierzcie, sprawdźcie sami ?

Możliwość regulacji siedziska i podnóżka to absolutna podstawa.

Manipulowanie wysokością siedziska i podnóżka, pozwala osiągnąć jak najbardziej symetryczną pozycję , z prostymi plecami i właściwym ustawieniem miednicy. Pozwala również dziecku na oparcie łokci na odpowiedniej wysokości, by mogło swobodnie doskonalić samodzielne jedzenie, bez nienaturalnego unoszenia barków.

Pamiętaj, że krzesełko będzie się brudzić i to … bardzo.

Kierując się wygodą dziecka rodzice kupują często krzesełka z dużą ilością poduszek i miękkich elementów. Jednak dla zachowania właściwej higieny powinniśmy kierować się minimalizmem. Im mniej elementów, które będzie nam ciężko doczyścić i im mniej trudno dostępnych zakamarków tym lepiej.

Chcąc zaoszczędzić wybieraj modele, które będą rosły wraz z dzieckiem.

Czyli takie, w których można regulować wysokość siedziska i podnóżka, zdejmować elementy zabezpieczające, gdy nie są już potrzebne (u kilkuletnich dzieci).

 

Modele, które spełniają powyższe kryteria to:

SAFETY 1ST – TIMBA

Baby Dan – DANCHAIR

STOKKE – TRIPP TRAPP