Jaką matę wybrać dla niemowlaka ?

Gdybym miała wymienić gadżet dla niemowląt, który stanowi najlepszą inwestycję w rozwój malucha byłaby to bezdyskusyjnie mata. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że gdyby wszystkie dzieci spędzały od najwcześniejszych chwil swojego życia czas na właściwe dobranej macie, to pacjentów w przychodniach rehabilitacyjnych byłoby zdecydowanie mniej, ponieważ problemy z rozwojem ruchowym wielu dzieci wynikają z braku możliwości ruchu lub ruchu na niewłaściwym podłożu.

Do najważniejszych zalet maty należy to, że dziecko ćwiczy na niej mięśnie, bo ma swobodę ruchu, ma możliwość swobodnego obracania głowy, co sprzyja prawidłowemu kształtowaniu główki. Ponad to z maty Maluch nie spadnie.

Jakie cechy powinna posiadać mata idealna? Mata dla niemowlaka powinna być:

  • Twarda– na tyle, by nie zapadać się w podłożu – jest to ważne, ponieważ gdy dziecko zapada się w podłożu wykonanie ruchu może być dla niego zbyt trudne, co może skutkować tym, że nie będzie chciało zdobywać kolejnych umiejętności
  • Bezpieczna – amortyzująca upadki
  • Z tworzywa bezpiecznego dla dzieci– tu nie warto oszczędzać- maty z atestami dla NIEMOWLĄT zawsze będą matami najdroższymi
  • Łatwa do czyszczenia – ta cecha odróżnia maty od dywanów czy wykładzin
  • Nieśliska! – wiele mat dostępnych na rynku jest niestety śliska, co całkowicie dyskwalifikuje je jako podłoże dla prawidłowego rozwoju. Wielu rodziców przeżywa traumę w związku z tym, że ich dzieci nie siadają, nie raczkują o czasie, a przyczyną często jest właśnie śliskie podłoże.
  • Proste figury , kontrastowe kolory– najmłodsze maluchy zwyczajnie nie radzą sobie z nadmiarem bodźców  i preferują proste wzory.
  • Bez możliwości zaciśnięcia palców stop, dłoni na materiale – tu odpadają kocyki i inne miękkie materiały

 

Tematem, który muszę poruszyć przy okazji polecenia Wam maty idealnej są pałąki z zabawkami, do których dziecka dosięga i szarpie je rękami oraz ciągnie w swoim kierunku, a które często są dołączane do mat dla dzieci. Jestem przeciwna takiej zabawie najmłodszych dzieci, a poniżej wyjaśnię Wam dlaczego.

Dlaczego zabawki wiszące na pałąku mogą nam przysporzyć problemów?

Ważną umiejętnością w 3-4 miesiącu życia dziecka jest wyprowadzanie prostych rąk do zabawki, twarzy rodzica, stabilne utrzymywanie wyprostowanej ręki w przestrzeni, bez „zawieszania się”  rękami na wiszącej na pałąku zabawce. Jest to bardzo istotna umiejętność dla dalszego, prawidłowego rozwoju, między innymi dla osiągnięcia prawidłowego podporu przez dziecko. Stała aktywność polegająca na szarpaniu i ciągnięciu do siebie zabawek z pałąka może utrudnić lub uniemożliwić dziecku umiejętność wyprowadzania prostych rąk do zabawki.

Co w zamian?

Nawet najmłodszym dzieciom (około 3-4 miesiąca) można podać nieco większą, lekką zabawkę i położyć na klatce piersiowej, by mogło ją zbadać (również buzią, jeżeli zabawka posiada odpowiednie atesty- dzieci uwielbiają badać zabawki wkładając je do buzi), unieść obiema rękami  (nauka pracy rękami w symetrii, nauka co zrobić, by zabawka nie upadła), zobaczyć z bliskiej odległości. Większy rozmiar zabawki sprzyja  otwieraniu dłoni w 3-4 miesiącu życia dziecka. Gdy mamy chwilę czasu zachęcajmy dziecko do wyciągania rąk do zabawki, naszej twarzy…nagrodą jest oczywiście otrzymanie zabawki, dotkniecie twarzy, ale bez ciągnięcia, szarpania do siebie zabawki. Pamiętajcie, żeby nie zostawiać dziecka bez opieki z zabawkami, co do których nie jesteście pewni w 100%, że są bezpieczne.

Jeżeli dotrwaliście do tego momentu, zdradzę Wam jaką matę uważam za absolutnie najlepszą dla najmłodszych. Matą, która spełnia wszystkie cechy sprzyjające rozwojowi dziecka jest mata SKIP HOP  Playspot (od 10 miesiąca) klik i  SKIP HOP dwustronny dywan piankowy (od urodzenia) klik.
Te dwie maty zdecydowanie nie mają sobie równych i właśnie te wybrałam dla swojego dziecka i polecam znajomym.