„Dobre rady” na temat rozwoju ruchowego i gotowe odpowiedzi dla rodziców

Dzisiaj mam dla Was gotową ściągawkę, co odpowiadać na pytania osób, które z dobrymi lub złymi chęciami dopytują Was o rozwój Waszych dzieci. Myślę, że Święta i rodzinne spotkania to dobry moment, żeby „uzbroić się” w takie przygotowane wypowiedzi 🙂

 

  1. „A córeczka kuzynki sąsiadki w tym wieku już siedziała…”

Przedział czasowy  na osiągnięcie umiejętności siadania jest szeroki i w specjalistycznych publikacjach jest oznaczany między 6 a 10 miesiącem.

To, że dziecko usiądzie w 6 miesiącu nie znaczy, ze usiadło lepiej, to kompletnie bez znaczenia.

*Równie częste pytania o chodzenie- norma 12-18 miesiąc.

 

 

  1. „Jeszcze nie siedzi?! To posadź ją, zobaczy jak jest fajnie i szybciej sama usiądzie”

Dzieci, które nie siadają samodzielnie, a posadzone na siłę, siadają najczęściej z okrągłymi plecami i asymetrycznie opadają na jedną ze stron. Taka  wymuszona pozycja może opóźniać rozwój ruchowy. Dziecko najlepiej przygotowuje się do siadania w pozycji leżenia na brzuchu, na bokach. Gdy dziecko spędza większość czasu w nieprawidłowej pozycji, może to skutkować wadami postawy w przyszłości.

 

  1. „Nie chodzi jeszcze ?! Daj mu chodzik!”

Wszelka pomoc w chodzeniu dla zdrowych dzieci NIE JEST POTRZEBNA, ponieważ SAME nauczą się chodzić, kiedy będą na to gotowe. Chodzik powoduje kształtowanie nieprawidłowych nawyków: „wypinanie” brzucha, co powoduje niewłaściwe ustawienie kręgosłupa, chodzenie na palcach, koślawienie stóp i kolan.

Chodzik nie daje możliwości ćwiczenia równowagi (upadków), co może powodować problemy z równowagą w przyszłości. Lepiej więc dać dziecku czas na naukę samodzielnego chodzenia bez chodzika.

 

  1. „Wyjmij jej tę rączkę z buzi, kto to widział jeść swoje palce”

To, że dziecko wkłada dłoń do buzi jest bardzo dobrym objawem, oznacza to, że rozwija się prawidłowo. Dorośli, gdy są czymś zainteresowani to biorą to do ręki, a dziecko najpełniej doświadcza przedmioty i własne rączki przez wzięcie ich do buzi. Tak wymyśliła to natura, nie walczmy z tym.

Wkładanie rączek do buzi pozwala również uspokoić się dziecku we własnym zakresie, odczula jamę ustną przygotowując do jedzenia stałych pokarmów. Pozwólmy dzieciom wkładać rączki do buzi !

 

 

Tak czy owak ludzie zawsze będą oceniać nas i naszą rodzinę, ale pamiętajcie, że nie zawsze to co jest ogólnie panującym stereotypem, jest też prawdą. Zanim weźmiecie sobie do serca czyjąś opinię, sprawdźcie czy nie jest to przypadkiem mit wyssany z palca.

Gdy cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego dziecka, powiedz o tym pediatrze podczas najbliższej wizyty.

A Wy dodalibyście coś do tej listy?