Kilka słów do rodziców dzieci, których rozwój ruchowy odbiega od prawidłowego. Sprawdź czy w tych kwestiach mylisz się, jak większość osób.

Dr google, czyli czy Wasze dziecko też tak ma?

Bardzo wielu rodziców szuka odpowiedzi na swoje niepokoje dotyczące rozwoju swojego dziecka na forach internetowych..co powoduje najczęściej podsycenie tych niepokojów.

Prawda jest taka, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i porównywanie dwójki niemowląt w tym samym wieku nie ma sensu. Rozwój dziecka zależy od wielu czynników m.in. od tego jak przebiegał rozwój rodziców dziecka, czy wystąpiły jakieś komplikacje w ciąży i okołoporodowe, w jakich warunkach dziecko się rozwija, jaki ma temperament i długo by wymieniać dalej.

Najczęściej większość rodzicielskich niepokojów nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości, czego Wam życzę, ale zanim założymy taki scenariusz udajcie się do lekarza, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Przedział czasowy , w którym dziecko powinno osiągnąć kolejne kamienie milowe rozwoju jest szeroki np. dziecko ma czas na samodzielne siadanie od 6 do 10 miesiąca, samodzielne chodzenie od 12 do 18. Jak widzicie nie ma powodu do paniki, gdy zdrowe 6 miesięczne dziecko nie siedzi, a 12 miesięczne nie chodzi.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, jakie są przedziały czasowe, w których dziecko powinno zdobyć kolejne umiejętności, a także co może być powodem do wizyty i rozmowy z lekarzem, zapoznajcie się z broszurami na temat kamieni milowych rozwoju w 2,4, 6 i 9 miesiącu życia dziecka:

http://www.krzykiryki.pl/2017/10/29/395/ – kamienie milowe w 2 miesiącu życia dziecka

http://www.krzykiryki.pl/2017/11/04/kamienie-milowe-rozwoju-twoje-dziecko-w-wieku-4-miesiecy/ – kamienie milowe w 4 miesiącu życia dziecka

http://www.krzykiryki.pl/2017/11/11/477/ – kamienie milowe w 6 miesiącu życia dziecka

http://www.krzykiryki.pl/2017/11/25/kamienie-milowe-rozwoju-twoje-dziecko-w-wieku-9-miesiecy/ – kamienie milowe w 9 miesiącu życia dziecka

Broszura nie służy do stawiania diagnozy, ale pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych problemów i skonsultowanie ich z lekarzem. Jest oparta na badaniach i w przyjazny dla rodziców sposób ułatwia śledzenie rozwoju dziecka. Można ją pobrać za darmo !

 

Zaciskanie piąstek a schorzenia neurologiczne

Często spotykam się z pewnym błędnym przekonaniem. że zaciśnięte piąstki u dziecka, wyginanie się dziecka” w literkę C”, oznaczają wzmożone napięcie mięśniowe (WNM). Tymczasem WNM może być zdiagnozowane dopiero po szczegółowym badaniu neurologicznym, w którym musi zaistnieć więcej nieprawidłowości niż tylko zaciskanie piąstek przez dziecko.

To, co mogę podpowiedzieć  jako fizjoterapeuta rodzicom, których dzieci wyginają, prężą, zaciskają piąstki: przyjrzyjcie się temu w jaki sposób każdego dnia podnosicie, nosicie, dziecko, w jakiej pozycji spędza czas, gdy jest aktywne, ponieważ pielęgnacja dziecka może mieć wpływ na aktywizowanie określonych grup mięśni.

Więcej na temat pielęgnacji dziecka znajdziecie tutaj:

http://www.krzykiryki.pl/2017/10/17/332/

Najważniejsze jest, aby podkreślić, że zaciskanie piąstek, wyginanie się „w literkę C”, nie jest jednoznaczne z schorzeniem neurologicznym dziecka.

Nie znaczy to, że macie sprawę bagatelizować. Powinnyście konsultować się z pediatrą każdorazowo, gdy coś Was niepokoi.

Zawsze intensywna rehabilitacja?

Rodzice dzieci, którzy zostają poinformowani, że ich dziecko wymaga wizyty u fizjoterapeuty często mają błędne wyobraźnie o tym, że oznacza to codzienną, intensywną rehabilitację. Tymczasem istnieje bardzo duża grupa dzieci, która wymaga jedynie stymulacji rozwoju przez właściwą pielęgnację, zabawy z rodzicami i okresowej kontroli, czy rozwój przebiega prawidłowo. W praktyce oznacza to zwykle jedynie kilka spotkań z fizjoterapeutą.

 

Myślę, ze każdy rodzic, który usłyszy, że jego dziecko nie rozwija się ruchowo jak większość dzieci jest tym faktem zatroskany, jednak nie ma sensu snuć czarnych scenariuszy, tylko szybko rozwiewać swoje wątpliwości u specjalisty.