Po co komu instruktaż pielęgnacyjny niemowląt ?

Coraz bardziej popularne stają się techniki pielęgnacji dziecka  według zaleceń fizjoterapeutów. Coraz więcej przychodni ma w swojej ofercie instruktaż pielęgnacji niemowląt, konsultacje fizjoterapeutyczne dla rodziców, którzy nie czują się pewnie w opiece nad swoim dzieckiem (czyli praktycznie dla większości „pierwszorazowych” rodziców).

Wciąż jednak istnieje grupa sceptyków, co zaobserwowałam na forach internetowych dla rodziców, którzy uważają, że specjalne techniki pielęgnacji niemowlęcia są niepotrzebne, bo przecież: „ich mamy i babcie od urodzenia nosiły trzymając za jedną nogę i jakoś żyją i mają się dobrze” ;). Trudno nie zgodzić się z tym, że dziecko zdrowe „poradzi” sobie z każdym rodzajem pielęgnacji zastosowanym przez rodziców. Pielęgnacja według zaleceń fizjoterapeuty jest niezbędna jedynie w przypadku dzieci, które wymagają specjalistycznej terapii i wtedy pielęgnacja jest częścią tej terapii. Jest jeszcze grupa dzieci, które nie wymagają intensywnej terapii, ale mają pewne problemy w rozwoju ruchowym , które wpływają na ich funkcjonowanie i osiąganie kolejnych umiejętności. Takim dzieciom pediatrzy i neurolodzy zalecają zwykle pojedyncze wizyty u fizjoterapeuty, by stymulować rozwój m.in. przez indywidualnie dobraną pielęgnację i zabawy, które rodzice mogą stosować samodzielnie w domu.

Wróćmy jeszcze na chwilę do dzieci zdrowych. Skoro pielęgnacja według zaleceń fizjoterapeuty nie jest dla nich niezbędna, to czy warto zaprzątać sobie tym głowę? Moim zdaniem tak. Dlaczego tak uważam? Myślę, że każde dziecko powinno dorastać w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, a wykonywane dziesiątki razy w ciągu dnia ( i nocy) czynności pielęgnacyjne, mogą dziecko stresować lub dawać właśnie komfort i bezpieczeństwo.  Wykonując czynności wokół dziecka spokojnie i przewidywalnie, biorąc pod uwagę na jakim etapie rozwoju się znajduje, próbując zachęcić je do ruchu w pożądanym przez nas kierunku np. zabawką , czekając na jego reakcje, dajemy mu komfort, który na dłuższą metę zaprocentuje we wszystkich obszarach rozwoju.