O tym ważnym etapie rozwoju wie niewielu rodziców

Prawidłowy rozwój kontroli kończyn górnych

Większość rodziców myśli, że kontrola obręczy barkowej jest związana tylko i wyłącznie z podporem rąk dziecka w leżeniu na brzuchu. Tymczasem na prawidłowy podpór i prawidłową kontrolę obręczy barkowej dziecko pracuje również w innych pozycjach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej kontroli obręczy barkowej  w  pozycji na plecach. Niedawno pisałam o tym, aby nie zakładać dziecku niedrapków, by mogło swobodnie badać dłońmi granice swojego ciała. Pierwsze „ćwiczenia” obręczy barkowej dziecko wykonuje sięgając dłońmi do swojej twarzy, dotykając swojego ubranka i otoczenia.

 

 

Około 3-4 miesiąca życia, gdy dziecko opanuje kontrolę głowy w linii środkowej, zyskuje możliwość złączenia rąk w linii środkowej w leżeniu na plecach. Na początku w leżeniu na plecach dziecko opiera łokcie o podłoże, w celu stabilizacji, by z czasem unieść je nad podłoże. Dziecko w tym wieku wykonuje ruchy rąk  w zakresie od twarzy do spojenia łonowego.

Uzyskanie kontroli głowy w linii środkowej, a także umiejętność łączenia rąk w  linii środkowej ciała, powoduje aktywizację mięśni obręczy barkowej, klatki piersiowej i brzucha, co z kolei pozwala dziecku w 4 miesiącu życia na sięganie wyprostowanymi rękami do zabawki w leżeniu na plecach.Sięganie wyprostowanymi w stawach łokciowych rękami do zabawki jest bardzo ważnym i często pomijanym etapem rozwoju kontroli obręczy barkowej i kończyn górnych.

Jeżeli Maluch w 4 miesiącu życia sięga wyprostowanymi w stawach łokciowych rękami do zabawki, oznacza to, że rozwój kontroli kończyn górnych przebiega prawidłowo.
A co, jeżeli nasza pociecha nie zdobyła takiej umiejętności ? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

 

  1. Właściwe podłoże: zbyt śliskie lub zbyt miękkie podłoże, na którym przebywa dziecko może znacznie utrudniać mu prawidłowy rozwój kontroli głowy i kończy górnych
  2. Spędzanie dużej ilości czasu w fotelikach, leżaczkach, bujaczkach i innym sprzęcie: Dziecko nie ma wtedy możliwości ćwiczenia umiejętności ruchowych
  3. Zabawki na pałąkach do kosza: powodują kształtowanie nieprawidłowego nawyku dotyczącego pracy rąk w leżeniu na plecach-szarpanie, „wiszenie” rękami na zabawce. . Stała aktywność polegająca na szarpaniu i ciągnięciu do siebie zabawek z pałąka może utrudnić lub uniemożliwić dziecku umiejętność wyprowadzania prostych rąk do zabawki.
  4. Duże zabawki są ok: Nawet najmłodszym dzieciom (około 3-4 miesiąca) można podać nieco większą, lekką zabawkę i położyć na klatce piersiowej, by mogło ją zbadać (również buzią, nie ma ryzyka połknięcia większej zabawki), unieść obiema rękami  (nauka pracy rękami w symetrii, nauka co zrobić, by zabawka nie upadła), zobaczyć z bliskiej odległości. Większy rozmiar zabawki sprzyja również  otwieraniu dłoni w 3-4 miesiącu życia dziecka. Pamiętajcie o tym, by nie podawać dziecku zabawki co do której nie jesteście w 100% pewni, że jest bezpieczna.
  5. Zabawy w sięganie do twarzy Rodzica: czasem zabawki nie są wystarczającą motywacją dla dziecka do sięgania. Warto wtedy dosłownie pochylić się nad dzieckiem i zaproponować mu sięganie i badanie swojej twarzy – to dopiero świetna zabawa !

 

 

Jeżeli mimo prób nie widzicie poprawy, udajcie się do specjalisty, który pomoże Wam dobrać indywidualnie ćwiczenia dla Waszego Malucha.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *